Rota Virüsü Aşısı Yapılmalı Mı?

Aşı, hastalığın ağır şekilde seyretmemesi için ve virüslere karşı önlem olarak kullanılan tek yöntem olarak bilinmekte. Aşı olmayan çocuklara rota virüsü bulaşırsa, hastalık ağır geçebilir, çocuğunuzun hastaneye yatması bile gerebilir ve hatta ölümcül sonuçlar da ortaya çıkabilir. Aşı bu yüzden koruma amacıyla yapılmalıdır. Bu aşı, aşı takviminde yer almadığından devlet tarafından karşılanmaz. Bu aşı iğneyle değil, ağızdan şırınga yardımı ile akıtılarak verilir. Ülkemizde ise iki ayrı markanın rota virüs aşısı bulunmaktadır. Bunlar Rotarix ve Rotateq aşılarıdır.

Rota Virüsü Aşısı Gerekli mi ?

İshalli hastalıklar çocuk ölümleri arasında 2. sırada yer almaktadır. İshale sık neden olan virüs olduğu bilinen rota virüs yılda 1.800.000 çocuğu öldürmekte. Dünyada beş yaşın altındaki birçok çocuk, en az bir kez rota virüs enfeksiyonu geçirmektedir. Rota virüs aşıları ağız yolu ile uygulanmaktadır. İlk doz yaşamın altı haftasının tamamlanmasından itibaren bebekler 14 hafta altı olana dek yapılabilmekte. Son doz en geç bebek sekiz aylıkken uygulanabilir. Zaman sınırlamasının başlıca nedenleri yan etkilerinin en aza indirgenmesi nedeni iledir. Bu aşı çocukların dışkıları ile bulaşarak aşısız olan çocukların bile bağışıklık sağlayarak korunma da sağlar. Aşının en korkulan yan etkisi “invajinasyon” denilen bağırsakların düğümlenmesi olarak da geçen bu durum aşı sonrası yedi gün içinde en yüksek risk düzeyine ulaşabilmektedir. Aşının bu yan etkisi korkutucu olsa da aşı yapılmadığı takdirde oluşabilecek riskler de kat ve kat daha fazla olduğu için bu aşı mutlaka uygulanmalıdır. Ülkemizde ise RotaTeq ve Rotarix olarak iki ürün bulunmakta.

Rotarix mi Rotateq mi

Ağır kombine hastalığında kesinlikle uygulanamaz. HIV enfekte kişilerde güvenle uygulanabilmektedir. Bebek aşıyı kusarsa doz yenilenmez. Ev halkı içerisinde bağışıklık yetmezliği hastası olan aile bebeklerinde ve hamile kadınla aynı yerde yaşayan çocuklara güvenle uygulanabilmekte. Rotarix ve Rotateq aşısının birbirlerinin yerine kullanılıp kullanılamayacağı konusu da kesinlik kazanmamıştır.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*