Rotavirüs Aşısı Gerekli Mi ? Devlet Ödüyor Mu ? Ne Kadar ?

Rotavirüs Aşısı Gerekli Mi ? Devlet Ödüyor Mu ? Ne Kadar ?

Son dönemlerde dünya genelinde oldukça yaygın bir biçimde görülen virüslerden birisi de rota virüsü olmaktadır. Çocuklarda oldukça sık rastlanılan ve akut ishal rahatsızlığının başlıca nedeni olan rota virüsü gelişimini kış aylarında gösterdiği için soğuk havalarda bu virüs oldukça yaygın bir şekilde görülmektedir. Ölüm tehlikesine neden olan rota virüsünün, bu virüse yakalanan her 293 çocuktan birisinin ölümüne neden olduğu biliniyor. Bu anlamda ülkemizde rota virüsüne karşı olarak rota virüsü aşısı uygulanıyor. Peki, bu aşının ücretini devlet ödüyor mu ve bu aşı gerçekten de gerekli mi? Aynı zamanda rota virüsü aşısı ne zaman yapılır ve çocuklara bu aşının yapılması halinde oluşabilecek yan etkileri nelerdir doktorlar açıklıyor.

Rota Virüsü Aşısı Gerekli mi ve Ne Zaman Yapılıyor?

Rota virüsü aşısı çocuklarda kesinlik ile yaptırılması gereken aşılar arasında yer alıyor. Nitekim virüsün etkileri karşısında alanında uzman çocuk hekimleri aşının kesinlikle yapılması gerektiği ve yapılmaması haline oldukça büyük sorunların oluşabileceğini altını çiziyor. Rota virüsü bulaşan tüm çocukların hastanede yatması gerekiyor. Bunun yerine yapılacak küçük bir aşı çocuğun hastanede yatmasını önlediği gibi ölüm riskini de ortadan kaldırıyor. Bu anlamda ülkemizde ve dünyada iki farklı rota virüsü aşısı bulunuyor. Bu aşılar:

Monovalan Human Rotavirüs Aşısı: Altı haftalık bebeklerde en az dört hafta aralıklar ile birlikte ağızdan iki damla şeklinde kullanılıyor. Rotarix ismindeki bu ilacı eczanelerden alabilirsiniz.

Pentevalan Human Bovine Reassortant Rotavirüs Aşısı: İsmi RotaTeq olarak da bilinen aşı altı haftadan büyük bebeklerde ve çocuklarda en az dört hafta aralıklar ile ağızdan üç damla şeklinde kullanılıyor.

Oldukça etkili olan bu ilaçların kullanımında ise ailelerin dikkat etmesi ve gereken özeni göstermesi çocukların sağlığı açısından büyük önem içeriyor.

Rota Virüsü Aşısının Yan Etkileri Nelerdir ve Aşıyı Devlet Ödüyor mu?

Alanında uzman hekimlerin yapmış olduğu açıklamalara göre rota virüsü aşısının bilinen ve etkili bir yan etkisi bulunmamaktadır. Fakat bazı durumlarda aşı çocuklarda geçici süre ile ishal veya kabızlık sorununa neden olabilmektedir. Rota virüsü aşısının ücretinin ödenmesi hususunda ise devletin ödeme yaptığı ilaçlar arasında rota virüsü aşısı bulunmamaktadır. Yani devler rota virüsü aşının ücretini ödememektedir.

Rotavirüs Aşısı Ne Kadar ?

Devlet tarafından ödenmeyen 2 farklı rota virüsü aşısı var. Aşılardan 2 doz olan Rotarix 175 lira, 3 doz olan Rotateq 136 liradan satılmaktadır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ