Sabah Yürüyüşü Yapmanın Sağlığa 6 Mükemmel Faydası

sabah yürüyüşünün faydaları

Her gün şafak sökerken evlerinden çıkan ve sabah yürüyüşü için hızlı bir şekilde yola düşen insanları motive eden şeylerin ne olduğunu hiç merak ettiniz mi? Açıkçası iyi bir şey yapıyorlar, çünkü araştırmalar sabah saatlerinde yapılan egzersizin, günün diğer saatlerine göre daha faydalı olabileceğini gösteriyor. Buna göre sabah yürüyüşü yapmak, kan dolaşımınızı hızlandırarak zihninize ve vücudunuza ek faydalar sunuyor. Bu yazıda uyuşukluğunuzu ortadan kaldırıp hep yapmak istediğiniz o sabah yürüyüşüne çıkmak için sizi teşvik edeceğini düşündüğümüz nedenleri ele aldık.

Sabah yürüyüşünü günlük rutininize dahil etmenin en iyi yanı, çok kolay yapılabilecek bir egzersiz olmasıdır. Bunu yapmak için bir fitness merkezi üyeliği satın almanız ya da özel bir spor hocasına para ödemeniz gerekmez. Sabah yürüyüşlerinize başlamak ihtiyacınız olan şeyler, yalnızca biraz motivasyon ve iyi bir çift spor ayakkabıdır. Tembelliğinizi üstünüzden atıp sabah yürüyüşü yapanlar tugayına katılmaya hazır mısınız?

Sabah Yürüyüşünün Faydaları

Günün hangi saatinde yapmayı seçerseniz seçin, yürüyüşün çok faydalı olduğunu düşünebilirsiniz ki haklısınız da. Ancak sabah yürüyüşü ile kardiyo terlemesi yapmak, tüm gün boyunca metabolizmanızı hızlandıracak ve kendinizi enerjik ve her şeyi başarmaya hazır hissetmenizi sağlayacaktır. Ayrıca, sabah yürüyüşü alışkanlığını edinmek, zaman açısından günlük rutininizi etkilemeyeceği için çok kolaydır. Ayrıca çalışmalar sabah dayanıklılık seviyelerinin akşamlardan daha yüksek olduğunu, böylece sabah yürüyüşü sırasında günün diğer saatlerine göre kendinize daha fazla zorlayabileceğinizi ve daha fazla kalori yakabileceğinizi söylüyor.

Sabah yürüyüşü yaşam tarzına bağlı hastalıklardan korunmanıza yardımcı olur

Çalışmalar, sabah yürüyüşünün diyabet, tiroid, hipertansiyon gibi yaşam tarzı hastalıklarının semptomlarını önlemede veya azaltmada son derece yararlı olduğunu göstermiştir. Bu hastalıkların yüksek trigliserit seviyeleri ve düşük HDL kolesterol seviyeleri ile birleşmesi, kalp hastalığına yatkın olan metabolik sendroma yol açıyor.

Sabah yürüyüşü şeker seviyelerini kontrol altında tutar

Dünya genelinde tip 2 diyabet görülme sıklığı salgın seviyelerine ulaşmıştır. Hindistan’da yayın yapan Lancet Diyabet ve Endokrinoloji dergisinde yayınlanan bir araştırma, 2030 yılın kadar yaklaşık 98 milyon Hintlinin tip 2 diyabet hastalığından mustarip olacağını söylüyor. Diyabet hastasıysanız, her sabah 30 dakikalık yürüyüşlerle şeker seviyenizi kontrol altına alabilirsiniz. Yürüyüş, hücrelerin kan dolaşımındaki glikozu daha verimli kullanmasına yardımcı olur. Diyabet, kişinin kilosunu en az yüzde 10 azaltarak da kontrol altında tutabilir. Sabah yürüyüşleri daha fazla kalori yakmayı sağladığı için bu konuda da çok yardımcı olur.

Sabah yürüyüşü vücut yağlarını eritir

Sabah yürüyüşü, spor salonu rutinleri veya daha yoğun egzersiz formlarıyla karşılaştırdığınızda çok kolay bir egzersiz şekli gibi görünebilir. Ancak, çalışmalar yağ yakma konusunda sabah yürüyüşünün çok etkili olduğunu göstermiştir. Hatta düşük yoğunluklu kardiyo benzeri yürüyüş, kalorilerin yüzde 60’ını yağdan yakar.

Sabah yürüyüşü zihinsel refahı arttırır

Sabah yürüyüşü, günün başında egzersiz yapmak için harika bir yol olmasının yanı sıra, daha mutlu hissetmenizi ve günün geri kalanı için olumlu bir ruh hali içine girmenizi sağlar. Sabah yürüyüşünün zihinsel refahınızı iyileştirmesinin birkaç yolu vardır. Yeni başlayanlar için tempolu bir sabah yürüyüşü yapmanın, endorfin hormonu (mutluluk hormonu) salgılanmasını ve bu sayede günün geri kalanında daha enerjik ve mutlu olmayı sağladığı tespit edilmiştir. Araştırmalar, sabah yarım saat ile bir saat boyunca hızlı bir şekilde yürümenin depresyondan mustarip olanlar üzerinde önemli bir olumlu etkiye sahip olduğunu göstermiştir. Ayrıca, sabah yürüyüşü hafızanızı korumaya ve bilişsel becerilerinizi geliştirmeye de yardımcı olabilir. Yürürken beyninize oksijen ve kan akışının hızlanması, beyninizi uyarır ve beyin işlevini geliştirir. Hatta sabah yürüyüşü yapmanın 60 yaş üstü insanlar için yaşa bağlı hafıza zayıflığını ve dejenerasyonunu azaltması gibi daha önemli faydaları da vardır.

Sabah yürüyüşü kalbi güçlendirir

Düzenli sabah yürüyüşü yaparak kalp problemlerinizi ortadan kaldırabilirsiniz. Amerikan Kalp Derneği’ne göre, her gün 30 dakika boyunca hızlı bir şekilde yürümek kalp hastalığı ve felç geçirme riskini azaltabiliyor. Kan basıncını düşürmek, trigliserit düzeylerini ve zararlı LDL kolesterolü düşürmek için gereken tek şey sabahları 30 dakika yürümektir. South Carolina Üniversitesi tarafından yayınlanan bir raporda, haftada dört veya beş gün her sabah yarım saat yürüyüş yapmanın felç riskini önemli ölçüde azaltabileceği belirtiliyor.

Sabah yürüyüşü daha iyi görünmenizi ve hissetmenizi sağlar

Düzenli sabah yürüyüşü yapmak genel sağlığınızı iyileştirir ve sonuç olarak, eskisinden çok daha az ilaç kullandığınızı fark edersiniz. Hatta uzmanlar düzenli sabah yürüyüşü yapmanın ömrü en az bir yıl arttırabileceğini söylüyor. Yürüyüş, kan ve oksijen dolaşımını iyileştirir ve bağışıklık sisteminin güçlenmesini sağlar.

Sabah yürüyüşünü günlük programınızın bir parçası haline getirmek size genel sağlık gelişiminin yanı sıra, harika güzellik faydaları da sağlayacaktır. Ciltteki kan dolaşımını geliştirmesi sayesinde, yaşlanma sürecini yavaşlatır, saç kalitesini arttırır ve sağlıklı bir parlaklık kazandırır.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*