Sabahları Kabızlık Neden Olur, Nasıl Geçer ?

Kabızlık yaşam şartlarına bağlı olarak çoğunlukla beslenme faaliyetlerinin düzensiz olması nedeniyle ortaya çıkan bir rahatsızlıktır. Düzensiz yaşamın, dengesiz beslenmenin bazı durumlarda da hastalıkların neden olduğu kabızlığın geçmesi için öncelikle nedeninin iyi bilinmesi gerekmektedir.

Kabızlığı bir zaman aralığına sıkıştırmak yanlış olacaktır. Çoğunlukla sabahları başlayan ve gün içerisinde etkisini azaltan bir kabızlık yaşadığınızı düşünüyorsanız gece beslenmelerine dikkat etmenizi öneririz. Tabi ki kabızlığın süresi de son derece önemlidir. Çoğunlukla üç günden daha uzun süre devam eden kabızlık için önlem almak gerektiği tavsiye edilmektedir.

Kabızlık Hemen Nasıl Geçer

Öncelikle kabızlığın nedeninin tespit edilmesinden sonra geçirmek için gerekli müdahaleler yapılabilir. Tabi ki bu durum için doktora başvurmanız gerekmektedir. Yazımızın başında da değindiğimiz gibi kabızlığın geçmesi için bir takım meyve gıdaları tüketerek daha hızlı bir şekilde önüne geçmeniz mümkün olabilmektedir. Hazır konusu açılmışken önemli bir konu başlığının altını çizmek istiyorum. Özellikle aktarlarda satılan ve kabızlığa anında iyi geldiği savunulan gıdalardan bir doktor tavsiyesi olmadan uzak durmanızı tavsiye ederim.

Kabızlığa Ne İyi Gelir

Posalı gıdaların dikkatli tüketilmesi gerekmektedir. Aynı zamanda su tüketiminin artırılması da tavsiye edilir. Tabi ki yoğun tüketilmesi de kabızlığın ortaya çıkması anlamına geleceği için dengeli tüketmek önemlidir. Örneğin havuç, kereviz, kayısı, incir, çekirdek kabızlığa karşı olumlu etkisi ile dikkat çekmektedir.

Kabızlık İçin Ne Yenir

Kabızlığın tedavi edilmesi için öncelikle tuvalet alışkanlığına ve kabızlığın ne kadar süredir devam ettiğine dikkat etmek gerekmektedir. Çoğunlukla üç günden daha uzun süren kabızlıkta zaman geçirmeksizin bir doktora başvurmak gerekir. Bu süre içerisinde de kabızlığa iyi gelen besinleri tüketmeniz tavsiye edilir.

Bazı durumlarda da kabızlığa psikolojik etmenlerinde doğrudan etki ettiği bilinmektedir. Özellikle Avrupa’da yapılan araştırmalarda düğün, sınav, yeni işe giriş dönemlerinde kişilerin daha fazla kabızlık rahatsızlığı ile karşılaştığı gözler önüne serilmiştir.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*