Şeker Otu Stevia Faydaları Nelerdir ?

Bilim insanları tarafından asrın bitkisi olarak adlandırılan şeker otu (stevia) birçok önemli faydasının yanında ülkemiz için de yeni geçim kapısı olmaya başlamıştır.

Şeker Otu Nedir ?

Şeker otu(stevia), sıfır kalorili fakat şekerden 400 kat daha fazla tatlandırıcı özelliğine sahip bir bitki türüdür. Asıl vatanı Paraguay olarak bilinen bu bitki türünün ticareti genel olarak Güney Amerika’da gelişmiştir. Nemli ve sıcak iklimi seven şeker otu (stevia) ülkemizde de özellikle Rize ve Antalya’da kolaylıkla yetiştirilir. 2012 yılına kadar ithal edilen şeker otu bu yıllardan sonra üreticiler tarafından ülkemizde de yetiştirilmeye başlandı.

Şeker Otu Neye İyi Gelir ?

İçeriğinde A vitamini, C vitamini, potasyum, magnezyum ve birçok antioksidan içeren şeker otunun bilinen faydaları;

  • İşlenmiş haliyle beyaz şekerden daha fazla tatlı olan şeker otu normal kullandığımız şekere göre çok daha sağlıklı nitekim diyabet hastaları için tavsiye edilmektedir.
  • Kolesterol ve tansiyon problemi olan hastalara iyi gelir.
  • Ciltte oluşan akne ve sivilce lekelerine düzenli kullanımda iyi gelmektedir.
  • Kilo problemi olanlar sıfır kalorili olduğu için hem tatlı ihtiyacını karşılamış olur hem de kilo problemi yaşamamış olur.
  • Doğal tatlandırıcı özelliğine sahip şeker otu kek, pasta ve tatlılar için de sağlıklı bir alternatiftir.
  • Bakterilerin yayılmasını engellediği için deri hastalıkları ve egzama için sağlıklı bir tedavi yöntemidir.
  • Bağırsakları ve mideyi koruma özelliğine sahiptir.

Şeker Otu Yetiştiriciliği

Ülkemizde 2012 yıllarından sonra üretilmeye başlanan şeker otu bitkisi çiftçiler için yeni geçim kaynağı olmuştur. Nemi ve sıcağı seven şeker otu ilk kez Antalya’da denemesi yapılmış olup başarılı sonuçlar elde edilmiştir. Toplamda 29 ilimizde yetişen şeker otunda önde gelen iller; Antalya, Rize, Urfa, Çorum ve Tokattır. Ülkemizde üretimi hızla artan şeker otunun obezite ile mücadele kapsamında kullanılması da oldukça yararlı sonuçlar ortaya çıkaracaktır.

Zararları Nelerdir?

Her şeyin fazlasının zararlı olduğu gibi şeker otunun da aşırı kullanımı bir takım sorunları beraberinde getirir. Fazla tüketildiğinde erkeklerde kısırlığa sebep olur. Paraguay’da bu bitkinin doğum kontrol amaçlı kullanılması bu durumun ispatı olsa gerek.

Şeker otu (stevia) bitkisinin hayatımıza olumlu etkileri tartışılmaz, bununla birlikte yerinde kullanıp ve dozuna dikkat ederek kullanmak çok önemlidir. Kullanmadan önce doktora danışılıp kullanılması tavsiye edilir.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*