Ses Teli Tümörleri Nedir? Tedavisi Nasıl Olur?

Ses tellerindeki tümörler kanserli olabilir. Sigara veya içki içenlerde genelde kanserli türü mevcuttur. Sıçrama yapmayan tümörler de genelde yüksek sesle konuşmaktan dolayı oluşan polipler veya papillomlardır. 60′ yaşından fazla erkeklerde görülme sıklığı kadınlardan daha fazladır.

Belirtileri

Ses teli tümörlerinin başlıca belirtisi ses kısıklığıdır. Boyutları büyükse nefes almada zorluğa da sebep olabilir. Kanserli bir tümör büyürken sırasıyla; ses kısıklığına, yutkunmada güçlüğe, boğazda büyüyen yumruya neden olur. 1 aydan fazla süredir ses kısıklığınız devam ediyorsa KBB uzmanına görünmelisiniz.

Tedavisi

KBB uzmanınız boynunuzu, boğazınızı ve gırtlağınızı inceleyebilir. İncelemede bir şişlik saptanırsa, biyopsi yapılarak tümörün türü belirlenir. Polipler ve papillomlar anesteziyle yapılan bir ameliyat sonucu alınabilir.

Erken teşhis, kanserli doku tedavisinde her zaman önemlidir. Kanserin boyutuna ve derecesine göre, kemoterapi, radyoterapi veya ameliyat gerekebilir. Gırtlağın bir kısmının alınması halinde konuşma yeteneği devam eder.

Eğer kanser ileri bir seviyedeyse, yayılmasını engellemek amacıyla gırtlağın tamamı alınabilir. Gırtlağın tümünün alınması durumunda, gırtlakta nefes alabilmeniz için bir delik açılacaktır. Konuşabilmeniz için nefes borusu ve yemek borusu arasına, valf bağlanan başka bir boru yerleştirmek için ameliyat gerekir. Konuşmak istediğiniz zaman gırtlağınızdaki deliğe basarak valfi açabilirsiniz. Sesiniz eskisi gibi olmayacaktır fakat konuşmalarınız anlaşabilir olacaktır.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*