Sesim Kısık Çıkıyor

Bazı sebeplerle ortaya çıkan ses kısıklığı normal kabul edilmektedir. Hastalık sonrası aşırı öksürme, faranjityada çok bağırma sonucu ortaya çıkan ses kısıklığı belirli bir süre için normal kabul ediliyor. Peki ama ses kısıklığı ne kadar süre için bu şekilde devam eder. Yada ne zaman ses kısıklığı önemsenmelidir? Bu soruların cevaplarını sizler için araştırdık.

Konuşurken Sesim Anlaşılmıyor

Tabi ki bu konu başlığına özellikle dikkat edilmesi gerektiğinin altını çizmek istiyorum. Eğer konuşurken sesinizin anlaşılmadığını düşünüyorsanız bu durumun temelinde yatan başka nedenler olduğunu da göz ardı etmemeniz gerekiyor. Ses kısıklığı birden fazla sebebe bağlı olarak ortaya çıkabilir. Çoğunlukla özgüven eksikliğine bağlı olduğu düşünülse de konuşurken devamlı olarak sesinizin anlaşılmadığını düşünüyorsanız bir doktora görünmenizde fayda var.

Sesim Kısık Ne Yapmalıyım

Sesin kısıklığı çoğunlukla sesin yanlış kullanımı sonrası olarak ortaya çıkabiliyor. Meslek olarak çok konuşmanız gereken bir iş yapıyorsanız yada devamlı yüksek sesle konuşuyorsanız sesiniz kısılacaktır. Bunun dışında son zamanlarda farklı ilaç kullanımından dolayı, alerjiden reflüden ve sigara içiminden dolayı sesin kısıldığı da bilinmektedir.

Sesinizin tonunu iyi bilmeniz bu sebepten son derece büyük bir önem arz eder. Sesiniz ne kadar süredir kısık yada yukarıda yazan durumlardan biri oldu mu? Bunun dışında bize gelen yorumlara göz attığımız zaman bazı okuyucularımızın aynı şikayetlerle karşılaştığını görmek mümkün oluyor. Örneğin ses kısıklığı sadece evde farklı dışarı da farklı şekilde olduğunu söyleyen kişilerin olduğunu da biliyoruz. Bu durum biraz önce yazımızın başında da değindiğimiz gibi öz güven eksikliği yada başka psikolojik nedenlere bağlı olarak ortaya çıkabilir. Ses kısıklığının sebeplerinin bu şekilde araştırılması daha doğru bir sonuç almak için gerekmektedir.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*