Sırtta Çıkan Sivilceler Neyin Habercisi

Şu zamana pek çok doğru bildiğimiz yanlış olduğunu savunduk bunlardan bir tanesi de “sivilceler, ergenlik çağında başlar ve ergenlik çağı sonlarına doğru görülme sıklığını azaltırlar.” Cümlesinde geçen konuydu.  Oysaki sivilcelerin görülme sıklığı sadece ergenlik çağına bağlı değildir. Son dönemlerde yapılan araştırmalar;

  • Beslenme şeklimiz
  • Hastalıklar ve kullandığımız ilaçlar
  • Stres
  • Hormonal bozukluklar

Başta olmak üzere pek çok farklı sebebe bağlı olarak ortaya çıktığını belirtmektedir. Peki ama bölgesel sivilceler neyin habercisi olabilir?

Sırtta Çıkan Sivilceler Nasıl Geçer

Öncelikle sebebini araştırmanın en doğrusu olduğunu söylemekte fayda var. Şöyle ki tüm vücudunuzda sivilceler oluşmaya başladıysa ve buna sırt bölgesi de dahilse yukarda saydığımız sebepleri araştırmak adına bir hekimi ziyaret edebilirsiniz.

Nasıl ki yüzümüzde sivilceler çıkıyorsa, sırtımızda, kolumuzda, bacağımızda ve göğüs bölgemizde de sivilceler ortaya çıkabilir. Bunun sebeplerini araştırmak daha doğru olacaktır. Doktora gidip durumu anlattıktan sonra dilerseniz sırtta sivilce çıkmasına neden olan diğer etmenlere birlikte göz atalım.

Sivilceler ve Kıyafetler

Yaz aylarında aşırı sıkan kıyafetlerin giyilmesi, sırtımızın hava almasının önüne geçebilir. Hatta tahriş olan ciltte kendiliğinden kızarıklıklar ve sivilceler ortaya çıkabilir. Cildimizin her zaman hava almasını desteklememiz gerekirken sivilcelerle mücadelede en önemli unsurunda terlemenin önüne geçmek olduğunu unutmamak gerekiyor.

Bu sebepten sırt ve bacakta çıkan sivilceler yüzde çıkan sivilcelerden daha fazla etmene bağlı olabilir. Kıyafetlerin içeriğine de dikkat etmek son derece büyük bir önem taşır. Örneğin kendi kıyafetlerinizin içeriğine göz atarak başlayabilirsiniz. Herhangi bir maddeye alerjiniz var mı?

Sırt Sivilceleri Nasıl Temizlenir

Sırt bölgesi duşta temizlemekte en zorluk çektiğimiz yerdir. Bu sebepten çoğu zaman es geçeriz birde zaman problemimiz bulunuyorsa en zor temizlediğimiz alanlardan biri sırtımızdır. Diğer bölgeler gibi düzenli olarak temizlemeye ihtiyaç duyan sırt bölgesini arındırmadığımız zamanda sivilcelerin oluşmasına zemin hazırlamamız mümkün olabilir. Bir de kullandığımız kozmetik ürünlerin gözenekleri tıkaması ihtimali var ki pek çok araştırma sivilcelerin yayılma sıklığını bu kozmetik ürünlerin ciltle etkileşim içerisine girmesine bağlıyor.

Hepsinden önemlisi aknenin neden çıktığının tespit edilmesidir. Bu sebepten akneyi ilaçlarla durdurmak yerine nedenini tespit etmenin önemli olduğunu bilmek gerekebilir. Karaciğer rahatsızlığına yada psikolojik bir etmene mi bağlı? Yoksa yeterince havalandırmadığınız için mi çıkıyor? Belki de bir gıda maddesine yada kıyafetin içeriğinde bulunan bir maddeye alerjiniz vardır?

O sebepten sırtta oluşan sivilcelerin neden çıktığının tespit edilmesinin son derece hayati olduğunu unutmamak gerekiyor.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*