Skolyoz ile Mücadele Yolları

Bazı rahatsızlıklar hakkında internette çok bilgi bulunmamakta ne yazık ki, bu sebepten elimizden geldiğince skolyozu detaylı bir şekilde anlatmaya çalıştık. Bu yazımızda ise skolyozun tedavisi var mı, hangi hekime başvurmak gerekir gibi konulara derinlemesine değinmeye çalışacağız.

Skolyoz İçin Hangi Doktora Gidilir

Genel olarak bir ortopedi uzmanına başvurmanız gerekir. Skolyozun durumuna bağlı olarak cerrahi bir müdahale gerekiyorsa hekimiz sizi skolyoz cerrahisi ile uğraşan bir ortopedi uzmanına yönlendirecektir.

Skolyozun Tedavisi Var mı

Bu sorunun cevabı kesinlikle evet olacaktır ama bazı durumlarda tedaviye ihtiyaç bile duyulmamaktadır. Daha önce de belirttiğimiz gibi pek çok insan bu rahatsızlıkla mücadele ederek hayat standartlarını etkilemeden rahat bir şekilde basit egzersiz ve uygulamalardan faydalanmaktadır.

Tabi ki tüm rahatsızlıklarda olduğu gibi skolyoz içinde doğrudan bir doktora başvurmanız gerekmektedir. Başka birine uygulanan tedavi size uymayacaktır. O sebepten hekiminiz sizin için uygun bir tedavi belirleyecektir.

Skolyoz Tedavileri Nelerdir

Öncelikle başlangıç durumunda olması halinde çok hafif ve hafif eğriliklerde bir tedavi uygulanmaz ve gözlem yapılır. Bu durum daha çok küçük çocuklar için uygulanır ve genellikle yakından takip etme şeklinde açıklanabilir.

Korse İle Skolyoz Düzelir mi ?

Eğer orta dereceli bir eğrilik oluşmuşsa kişilerde yaşı göz önünde bulundurularak korse tedavisi uygulanır. Korse uygulamalarının neredeyse tamamında amaç ilerlemesini önlemektir. Korseyi tedavi başlığı altında almak çok doğru değildir. Korse kullanarak cerrahi müdahalenin önüne geçmeniz mümkün olmaktadır.

En kesin tedavi ise kesinlikle cerrahi uygulamalardır. Cerrahi uygulamalar çoğunlukla ileri derece eğriliklerde uygulanır ve bu durum için doktorunuzla görüşmeniz önemli olacaktır. Çoğunlukla başlangıç ve orta seviyeli eğriliklerde cerrahi müdahaleye başvurulmaz.

Skolyoza iyi gelen egzersiz hareketleri uygulanabilir veya yüzme gibi bir takım sporlardan yararlanılabilir. Tabi ki bu durum rastgele uygulanmamalı ve bir hekim gözetiminde uygulanmalıdır. Unutulmaması gereken en önemli konu tüm rahatsızlıklarda olduğu gibi aşırıya kaçılmasının zararları olacağıdır.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*