Skolyoz Olduğumu Nasıl Anlarım

Haziran ayı Skolyoz Farkındalık Ayı olunca bizde skolyoz hakkında bilinmesi gerekenleri yazalım dedik. Öncelikle skolyozu anlatacak olursak; en basit tabiriyle omurganın dışarıdan görülecek şekilde eğrilmesi şeklinde tanımlayabiliriz.

Skolyoz çoğunlukla çocukluk döneminde kendini gösterebilirken bazı durumlarda tanı erişkinlikte de koyulabilir. Gecikme durumu olmaması için çocukların kontrol edilmesi ve herhangi bir soru işareti oluşması durumunda bir uzmandan destek alınması önemlidir. Skolyozdan bahsederken boyun ve bel bölgesinde bir miktar çukurluk şeklinde tanımlama yapılabilirken kamburluk şekli ve açısı bu konuda son derece önemli olmaktadır.  Peki ama skolyozu nasıl tespit edebiliriz? Yani skolyozun belirtileri nelerdir?

Skolyozun Sık Görülen Belirtileri

  • Genellikle belde veya sırt bölgesinde oluşmaya başlayan bir şekil bozukluğu -asitmetri- durumundan bahsediliyorsa
  • Bacak boyları arasında farklılık varmış izlenimi uyandıysa
  • Omuz yükseklikleri farklılık gösteriyorsa ve/veya sırttan bakılması durumunda kürek kemiklerinin biri diğerinden daha belirginse veya göğüs bölgesinin daha önde olması durumu varsa bir hekime başvurabilirsiniz.

Çoğunlukla skolyoz konusunda uzmana başvuran kişiler çoğunlukla elbiselerini giyerken oluşan dengesiz görüntüden dolayı başvurmaktadır. Çocuklarda aniden meydana gelen boy uzaması gibi durumlardan sonra da duruş bozukluğu ortaya çıkabilir.

Dikkat edilmesi gereken yaşamın ilk yılları ve ergenlik çağıdır. Bu yaşlarda çocuğunuz varsa aralıklarla bir hekime kontrol ettirmeniz zamanında tespit edilmesi açısından son derece önemlidir.

Skolyoz İlerler mi

Bu soru bir uzmana görülmeden cevabının verilmesi oldukça zor olan bir sorudur. Ne zaman tespit edildiği boyutu ve diğer etmenlerin oluşup oluşmaması gibi durumlara bağlı olarak skolyozun ilerlemesi ve hatta tedavisi hakkında net bilgi sahibi olabilirsiniz. Pek çok kişi hayatına herhangi bir sorun oluşturmadan devam edebilmektedir. Tedavi konusunda doktorların uyguladığı planlar farklı olmakla birlikte cerrahi uygulamalar en son başvurulması gerekenler arasında yer almaktadır.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*