Sperm Arttırıcı Meyveler

Kısırlık, obezite gibi tüm dünyada hızla büyüyen bir sorun haline geldi. Araştırmalara göre her altı kişiden birinde doğurganlık problemlerinin oluştuğu biliniyor. Tabi ki bunların bir kısmı sağlıklı diyet, alınan takviyeler ve yaşam tarzının düzene bindirilmesi ile düzeltilebilmektedir.

Sperm kalitesini artırmak için ne yemeli

Sperm arttırıcı meyvelere baktığımız zaman çoğunlukla c vitamini içeren meyvelerin tüketilmesi sperm kalitesinin artırılmasına olumlu etkiler yapmaktadır. Araştırmalara göre 60 gün boyunca günde 1000 mg C vitamini alan erkelerin sperm sayısının %100’ün üzerinde, deforme olmuş sperm sayısının da %50’ye varan oranlarda düzelmeye başladığını gözler önüne sermiştir.

Dolayısıyla açıklamasını yaptıktan sonra C vitamini içeren gıdalara göz attığımız zaman özellikle yaz aylarında:

  • Karpuz
  • Limon
  • Çilek

Kış aylarında:

  • Portakal
  • Limon
  • Mandalina
  • Greyfurt
  • Yeşil yapraklı sebzeler

Bol bol tüketilmelidir. Tabi ki tek sorun sperm üretimi değildir. Likopen’de çok önemlidir. Peki ama bu likopen nedir ve nelerin içerisinde bulunmaktadır.

Likopenin Sperm Üretimine Etkileri

Yapılan araştırmalar likopenin spermin yüzme kabiliyetini olumlu olarak etkilediğini gözler önüne sermiştir. Likopen domates ve karpuzda bol miktarda bulunur! Bu sebepten gün içerisinde düzenli olarak domates tüketmenin son derece büyük bir öneme sahip olduğunu da belirtelim.

Omega 3 ve Çinkonun Önemi

Spermin sağlıklı ve kaliteli olması üretim koşunluna, gelişimine ve hareket kabiliyetine bağlı olmaktadır. Özellikle omega 3 ün spermin hayatta kalma süresini doğrudan etkilediği bilinmektedir. Omega 3 içeren balık ve cevizin düzenli tüketilmesi spermlerin gelişimine doğrudan olumlu katkılar yapacaktır.

Kabak çekirdeği içeriğinde bulunan çinko ile dikkat çekiyor! Yapılan araştırmaların sperm üretiminde testosteron üretiminde çinkonun etkileri olduğunu ortaya çıkarmıştır. Çinko içeren kabak çekirdeği de bu sebepten bol bol tüketilmelidir.

Meniyi Arttıran Yiyecekler

Yıllardır pastırma başta olmak üzere pek çok yiyecekte kullandığımız çemen otunun sperm kalitesine çok olumlu etkileri olduğunu biliyor muydunuz? Son zamanlarda Amerika başta olmak üzere pek çok farklı ülkede sadece çemen otu özü içeren sperm kalitesi artırıcı ilaçların patent başvurusu yapılmıştır.

D Vitamini de önemli!

Şu ana kadar sperm sayısını artırmaya yönelik yapılan araştırmalara göz attık. Farklı bir araştırmada d vitamini konu başlığında yapılmış. Yapılan araştırmaya göre vücudunda d vitamini ve kalsiyum eksikliği bulunan yada az d vitamini alan kişilerin sperm kalitelerinin ciddi miktarda azalmaya başladığını ortaya koymuştur. Bu da düzenli olarak d vitamini alınmasının sağlık açısından olumlu etkileri olduğunu gözler önüne sermektedir.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*