Su Çiçeği Nasıl Anlaşılır ?

Suçiçeği rahatsızlığı bulaşıcı hastalıklardan biri olarak özellikle çocukluk dönemlerinde en çok sıkıntı çekilen durumlardan biridir. Virüsün sebep olduğu bu hastalık genellikle ilk öğrencilik dönemlerinde çocukların diğer arkadaşlarından bulaşan bir hastalık türüdür. Yine diğerlerinden farklı olarak döküntülü bir hastalık olarak dikkat çeker. Kaşıntılı olan bu döküntüler özellikle çocuklar için oldukça can sıkıcı olurken, bu gibi durumlarda neler yapılması gerektiği ve çocuklarda suçiçeği hastalığının tanısı, tedavisi ve belirtileri ile ilgili yazımızdan faydalanabilirsiniz.

Suçiçeği Hastalığının Belirtileri Nelerdir?

Suçiçeği özellikle ilk 2 gün belirti göstermeyen sinsi bir hastalık olurken, döküntü olmadan bir süre ilerleyen bu hastalık aynı dönem içerisinde etrafına bulaştırma ihtimali olan bir süreçtir. Bu süreçten sonra döküntüler ortaya çıkar ve bu döküntüler kızarık, kaşıntılı yaralardır. Kaşıntılı süreç geçtikten sonra yaralarda kabuklanma meydana gelir ve bir süre sonunda suçiçeği için iyileşme dönemi başlamış olur.

Su Çicegi Çıkaran Çocuga Ne Yapılır ?

Suçiçeği hastalığı yukarıda da belirttiğimiz gibi kaşıntılı döküntülerle kendisini gösteren bir hastalık olması dolayısıyla sürekli kaşınır ve bu bölgeyi kaşımak hastalık sonrasında izlerin kalmasına ve bu lekelerin geçmemesine neden olur. Sizde ya da çocuğunuzda suçiçeği hastalığı olması durumunda muhakkak tırnakların en iyi şekilde kesilmesi hatta törpülenmesi sonrasında dezenfekte edilmesi gerekecektir.

Suçiçeği hastalığında rahatsızlık veren kaşıntılı döküntülerden kurtulmak için ılık duş almak faydalı olacaktır. Kaşınmamak için duş almak geçici de olsa yerinde bir tedbir olurken, bağışıklık sistemi güçlü olan kişilerde hastalığın birkaç gün içerisinde geçtiği görülürken, çocuklarda ateşlenmesi durumunda ateş düşürücü şuruplar devreye girebilir.

Çocuklarda suçiçeği hastalığı sıklıkla görülen bir hastalık olurken, tanısı, teşhisi ve tedavisi konusu ele alındığında diğer ciddi rahatsızlıklarının yanı sıra kolay atlatılabilir bir rahatsızlık olarak düşünülebilir.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*