Sumak Faydaları ve Zararları Nelerdir

Ülkemizde iki farklı çeşidi bulunan sumak, çoğunlukla zehirli türleri ile tanınan ve yaz kış yeşil kalan bir ağacın meyvesidir. Genel olarak meyvesi mercimek büyüklüğünde ve aynı renktedir. Derici ve boyacı olmak üzere iki sumak çeşidi ülkemizde de bulunur.

Sumak Faydaları

Hazımsızlık sorunu yaşayanlar gönül rahatlığıyla sumaktan yardım alabilirler. Aynı zamanda iştahsızlığı ortadan kaldırır. Gergin zamanlarınızda özellikle iştah problemi çektiğiniz zaman sumaktan yararlanabilirsiniz. İshalin tedavisinde kullanılan bu iştah açıcı baharat aynı zamanda sumak ekşisi olarak da salatalarınızı lezzetlendirmeye devam etmektedir. Bu konuda kadın denince adresinde bulunan şifalı bitkiler konu başlığının benim açımdan oldukça faydalı bir kaynak olduğunun altını çizmek isterim.

Antioksidan Özelliği

Pek çok kırmızı bitkide olduğu gibi sumağında antioksidan özelliği bulunmaktadır. Düzenli olarak tüketildiği zaman idrar rahatsızlıklarını da ortadan kaldırdığı bilinmektedir. Bütün baharat türlerinde olduğu gibi sumakta da kararında tüketimin son derece büyük bir önemi bulunur.

Son dönemlerde sumağın antioksidan özelliğinin de dışında saçlara faydasını da sıklıkla okumaya başladık. Her ne kadar Türkiye’de bulunan web sitelerinde bu konu başlığı hakkında çok fazla bilgi bulunmasa da özellikle yabancı forumlarda saçları daha parlak bir hale getirmek amacıyla sumak kullanılıyormuş. Bu konuda herhangi bir akademik çalışma ile karşılaşmadığım için net bir konu başlığına değinmeyi doğru bulmadığımı belirtmek istiyorum.

Sumağın cilde faydaları konusunda bir diğer konu başlığı ise antioksidan özelliğinden dolayı tonik olarak da kullanılabilir olmasıdır. Bu oldukça büyük bir avantaj olarak ön plana çıkan bir konu başlığıdır. Daha fazla ayrıntıya değinmek için tüm seçeneklere göz atmak gerekmektedir.

Sumak Zararları Nelerdir

Sumak yüzün üzerinde türü ile geniş bir coğrafyada yayılım gösteren baharatlardandır. Yazımızın başında da değindiğimiz gibi ishal tedavisinde yararlanılan özelliği bulunmasına karşın fazla tüketildiği zamanda kabızlık sorunu ile karşı karşıya geleceğiniz anlaşılabilir. Bu sebepten düzenli tüketilmesinin önemi vardır.

Genellikle baharat olarak tüketilen sumak, taze olarak alınıp kaynatılabilir. Bu sayede içilen suyunun son derece olumlu etkileri olduğu da gözlenmektedir. Sumak baharatının faydaları oldukça fazla olmasına karşın yemeklerin kokusunu aldığı için de yoğun olarak tercih edilmektedir. Buna karşın yine de kararında tüketilmesinin altını çizmekte fayda bulunmaktadır.

Daha detaylı bilgi sahibi olmak için kadın forumu bölümüne göz atabilirsiniz.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*