Talamus Nasıl Gelişir

Talamus beyin sapı ve orta beyin arasında uzanan diensephalon adı verilen beynin bir bölümünün alt bölümüdür. Talamus, embriyonik gelişim sırasında diensefalondan türetilen yapıların en büyüğüdür.

Talamik kompleks, pretalamus, orta-diensefalik düzenleyici (MDO) ve dorsal talamustan (veya talamustan) oluşur.

Talamusun Gelişimi

Nöral tüp bir embriyo içerisinde oluştuktan sonra, prehaleom ve talamus oluşumu indüklenir ve iki transkripsiyon faktörü olan Fez ve Otx arasındaki etkileşime bağlı olduğu düşünülür. Bu transkripsiyon faktörlerinin ifade alanları, gelişim için gerekli olan gerekli hücre sinyal moleküllerini serbest bırakarak talamus gelişimini düzenleyen MDO’ya yatmaktadır. MDY olmadan, talamus oluşamaz.

MDO, daha sonra hem sinyal merkezi hem de talamus ve pretalamusu ayıran bir sınır sağlayan zona limitans intrathalamica’ya (ZLI) dönüşür.

MDO, talamik nöronların farklılaşmasına neden olan sonik dikte (SHH) proteininin salınması yoluyla talamus gelişimini uyarır. Bu sinyalleme, talamusun büyük kısmında (kaudal) ve MDO’ya komşu talamik hücrelerin küçük bir bölümünde olduğu kadar prehalamustaki Ascl1 geni nevrojinenin sentezlenmesiyle sonuçlanır. Bu genlerin ifadesi glutamaterjik nöronların (neurgienin1’den) ve GABAergic nöronlardan (Ascl1’den) farklılaşmasına neden olur. Hayvan çalışmaları SHH yolağının engellenmesinin kaudal talamusun önemli bir azalmasına yol açtığını göstermiştir.

Araştırmalar aynı zamanda serotonin taşıyıcı adı verilen bir hücre zarı proteininin ortak bir tadilatının insan yetişkinlerde talamus gelişimini etkilediğini ortaya koydu. İki kısa aleli (SERT-ss) miras alan insanlar, talamusta daha fazla nöron ve pulvinar ve limbik bölgelerin genişlemesi eğilimindedir. Bu kişiler post-travmatik stres bozukluğu, depresyon ve intihar eğilimi daha fazla görünmektedir.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*