Talamus Nedir, Nerededir ?

Talamus, serebral korteks ve orta beyin arasındaki beyin sapının hemen üzerinde bulunan beyindeki küçük bir yapıdır ve her ikisine de geniş sinir bağlantılarına sahiptir. Talamus’un ana işlevi, motor ve duyu sinyallerinin serebral kortekse aktarılmasıdır. Uyku, uyanıklık ve uyanıklığı da düzenler.

Talamus nerededir ?

Beyin ventriküller veya sıvı dolu boşluklardan oluşur. Üçüncü ventrikülü çevrelemektedir. Beynin diencefalonu olarak adlandırılan kısmının bir alt bölümüdür ve embriyonik gelişim sırasında diensefalondan türetilen en büyük yapılardan biridir.

Ayrıca, diencephalon’da, zona incerta ve retiküllü çekirdek adı verilen bölgeleri içeren epithalamus ve perithalamus bulunur. Bunlar talamus uygun farklıdır.

Beyin merkezinin yakınındaki beyin sapının üst kısmında, sinir liflerinin serebral kortekse doğru uzandığı yerde uzanmaktadır. 5.7 cm uzunluğunda ve üçüncü ventrikülün her bir tarafında simetrik olarak yerleştirilmiş iki belirgin ampul şeklinde kitle halinde bölünür.

Thalamus  posterior serebral arterin dört dalıyla, yani kutup arteri, paramedian talamik-subtalamik arterler, talamojenik arterler ve posterior koroidal arterler tarafından kanla beslenir.

Talamus içinde miyelinli sinir lifleri uzanır ve yapıyı ayrı ayrı parçalara ayıran lameller denir. Belirgin nöron grupları periventriküler, çekirdek sınırlayıcılar ve intralaminer elementler gibi topluca allotalamus olarak adlandırılan diğer kısımları oluştururlar. Allothalamus, talamusun izotalamus adı verilen büyük bölümünde yapısal olarak farklılık gösterir.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*