Yazz Doğum Kontrol İlacı Kullanımı, Yan Etkileri, Yorumları

İçinde 24 adet ve artı 4 adet olarak bulunan ve daha çok gebeliğin önlenmesi için kullanılan bir ilaçtır. Doğum kontrol hapı olarak bilinen Yazz aynı zamanda vücutta su tutulumu rahatsızlıklarında, akne tedavisinde ve doktorun gerek gördüğü farklı rahatsızlıklar için de kullanımı yapılabilmektedir. Ülkemizde oldukça rağbet gören bir doğum kontrol hapı olduğunu söyleyebiliriz.

Yazz nasıl kullanılıyor ?

Yazz doğum kontrol hapının kutusunun üzerinde sizler için bir takvim yer alıyor olacak. Içinde etkin madde olmayan 4 tabet kullanıma başlanır.

Eğer ilk kez Yazz kullanıyorsanız o halde regl tarihinizin ilk gününden itibaren kullanama başlamalısınız. Eğer farklı bir doğum kontrol hapı kullanıyorsanız ve onu bırakıp buna geçmek istiyorsanız onu bıraktığınızın hemen ertesi günü Yazz hapını kullanmaya başlayabilirsiniz.

Düşük yaptım Yazz kullanabilir miyim?

Eğer ilk 3 aylık bir gebelik sona ermiş ise hemen Yazz kullanıma başlayabilirsiniz. Gebeliğiniz daha ileri ki haftalara ulaşmış ise doktorunuza danışarak kullanınız.

Yazz tablet nasıl kullanılır?

Yazz doğum kontrol hapı her gün aynı saate bol su ile içilmelidir. Elbette dakikası dakikasına uyum sağlayamayabilirsiniz ama düzenli içmek sizi hamile kalma riskinden daha yüksek oranda kurtarıyor olacaktır. Bol su ile içmelisiniz. Günde bir adet tablet yeterli olacaktır

Yazz 24+4 kimler kullanabilir?

Regl olmaya başladıktan sonra her kadın kullanabilir. Yazz doğum kontrol hapı olarak kullanılmaya başlanılıyorsa düzenli olarak kullanımı yapılmalıdır. Aksi halde koruma oranı düşüş gösterecektir.

Yazz hapını fazla içtim ne yapabilirim?

Eğer Yazz hapını 2 kez ya da daha fazla kez yuttuğunuzu düşünüyorsanız kontrol altında olmayı unutmayınız. Hafif baş dönmesi ve kusmaların dışında bir durum var ise acilen bir doktora görününüz.

Yazz kullanmayı unuttum ne yapmalıyım

Yazz kutusunun içinde 24 artı 4 adet hap vardır. 4 adet olan hap beyaz renklidir. Bunu kullanmayı unuttu iseniz herhangi bir ek tedbir almanız gerekmez ama hatırladığınızda almayı ihmal etmeyiniz. Diğer 24’lük olan hapları kullanmayı unuttu iseniz 12 saat üzerinden geçmeden normal seyrinde alabilirsiniz. 12 saat geçmiş ise hatırladığınız gibi almayı unutmayınız ve sonraki tabletlerinizi de mutlaka düzenli bir şekilde kullanmaya özen gösteriniz. Özellikle ilk 7 gün boyunca bir daha atlamaya özen gösteriniz. Böyle durumlarda hap sizi yüzde yüz koruma oranını sağlamaz ve gebe kalma riskin ortaya çıkabilir. Özellikle ilaca başlamanızın ilk aylarında bu gibi unutkanlıklar yapmaktan kaçınmalısınız.

Yazz kullanmayı bırakırsam yan etki olur mu?

İstediğiniz zaman Yazz kullanmayı bırakabilirsiniz. Çok uzun bir süre cinsel ilişki yaşamayacaksanız ya da gebe kalmak istiyorsanız o halde Yazz kullanımı yapılmayabilir.

Yazz kullanımında oluşan yan etkiler

Yazz yan etkileri arasında alerji durumları

Bacaklarda ağrı

Nefes darlığı

Öksürük

Baş ağrısı

Konuşmada bozukluklar

Görme bozuklukları

Karın ağrısı

Hissizlik ve aşırı yorgunluk

Bu rahatsızlıkları yaşıyorsanız ve geçmiyor ise derhal bir hastaneye başvuru yapmalısınız.

Yazz kullanmadan önce dikkat edilecekler

Daha önce geçirdiğiniz ciddi bir rahatsızlık var ise

Damar tıkanıklığı var ise

Kalp hastası iseniz

Ciğer hastalıklarınız var ise

Gebelik şüphesi taşıyor iseniz

Tanı konulamamış hastalıklarınız var ise

Ve en önemlisi doktorunuz önermeden Yazz doğum kontrol hapı kullanımı asla yapmayınız.

Yazz emzirenler kullanabilir mi?

Yazz hapını emzirenler kullanamaz. Emzirme döneminde farklı doğum kontrol yöntemleri tercih edilebilir.

Yazz kullanıcı yorumları

Yazz kullanıcı yorumlarında sizin de yorumlarınız yer alsın istiyorsanız sitemiz sayesinde herkese ulaşabilirsiniz. Sizin üzeriniz de Yazz hapının olumsuz yanları ya da olumlu yanlarını bizler ile paylaşabilirsiniz.

Yazz tablet fiyatı

01.08.2017 tarihli fiyatı 34,83 TL dir. Eczanelerden reçetesiz alabilirsiniz.

2 yorum

  1. Merhaba, ben sevgilimle korunmasız sadece geri cekme yöntemiyle ilişkiye girdikten 1 gün sonra Yazz 24+4 hapından bir tane aldım.Sizce gebeliği olumsuzlaştırır mı? korkuyorum, hamıle kalmak istemiyorum

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*