Zatürree Nasıl Bulaşır ?

Akciğerlerin iltihaplanmasına zatürree (pnömoni) denir. Akciğerdeki hava keseciklerini doğrudan etkiler ve alveollerdeki oksijen ve karbondioksit değişimini engeller. Değişik türde organizmalar zatürree sebebidir, bunların arasında bakteriler, virüsler, mikoplazma, klamidya, mantar ve plazmitler vardır.

Pnömoni Ölümcülmüdür ?

Zatürreenin bir çok seviyesi vardır, çok hafif veya çok ağır geçebilir. Bazen de ölümcül ölür. Bu seviyeyi belirleyen etmen hastanın bağışıklık sistemi ve organizmanın türüdür. Çoğunlukla bakterilerden kaynaklanan zatürree daha ağır geçer.

Enfeksiyon başladığı zamanki sağlık durumunuz hastalık seviyesini belirler. Yatağa bağlı yaşayan hastalarda akciğer iltihabı ağır geçer, öksürme refleksleri zayıfladığı için balgam akciğerde birikir. Bebeklerin bağışıklık sistemleri tam gelişmediğinden risk altındadırlar. Yaş ilerledikçe bağışıklık sistemi gücü azaldığı için risk artar. Şeker hastalarının beyaz kan hücreleri enfeksiyon ile tam olarak başa çıkamadığından, hastalar risk altındadır. Kalp hastalığı ve yetmezliği olanlar da büyük risk altındadır.

Zatürree genelde, çevresinde toksin maddeler olan ve bunlara maruz kalan insanlarda görülür. Toksinler, mukoza salgısını arttırırken, akciğerin bu salgıyı atmasını engeller.

Semptomlar

Zatürreenin en sık görülen belirtileri; yoğun öksürük, nefes almada zorluk, yorgunluk, halsizlik, ağrı ve yüksek ateştir. Balgam; beyaz, açık sarı, kahverengi veya yeşil olur.

Kulak, burun, boğaz veya sinüslerdeki enfeksiyon sonrası oluşan zatürreede burun akıntısı, aksırma, konjesyon, sinüslerde, burunda, kulakta, boğazda ağrılar görülür.

Çok sık görülmemekle beraber zatürree, nefes alırken göğüste ağrıya ve tükürükte kana neden olabilir.

Teşhis

Doktorunuz belirtilere göre zatürreenin seviyesini ve çeşidini belirleyecektir. Göğsünüzü dinleyerek akciğerlerin durumunu kontrol edecektir. Zatürree olan hastalarda hırıltılı bir ses duyulacaktır. Sırtınıza vurduğunda gelen ses akciğerlerin etki alanını belirler. Hava dolu sağlıklı bir akciğerden yüksek ekolu bir ses gelirken, sağlıksız, sıvı dolu bir akciğerden donuk bir ses gelir.

Röntgen de teşhis için kullanılan güvenilir bir yöntemdir. Balgamınızdan alınan bir örnek mikroskop ile incelenir ve zaatürreeye neden olan bakteri türü saptanır. Bu yöntemle kültür testi yapılarak enfeksiyon nedeni de belirlenebilir.

Tedavi

Pnömoni bakteri, mikoplazma ve klamidya sebep olmuşsa tedavi için antibiyotik kullanılır. Yaşınız ilerlememişse, hastalığı hafif geçiriyorsanız tedaviyi evde tamamlayabilirsiniz. Hastalığınız çok ağır geçiyorsa, hastaneye yatmalı ve damardan antibiyotik almalı ve dinlenmelisiniz.

Hastalar bolca sıvı almalıdır, sıvı tüketimi enfekte olan balgamı dışarı atmanızda size yardımcı olur.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*